Studiebesök från Italien!

Av: 
Vesna

Kungälvs kommun är vänort med staden Perrano i Italien och i början på december var en delegation i Sverige på besök. Jag blev väldigt glad när kommunens representanter valde att komma till Viljan för studiebesök på en förskola. Då mina föräldrar kommer från forna Jugoslavien kändes det nästan som hemma med dessa högljudda, härliga, spontana och nyfikna italienare. Förutom Viljans arbetssätt och våra miljöer var de nyfikna på hur samarbetet och bidragen fungerar mellan en kommun och en fristående verksamhet.

Det som chockade italienarna var när de såg att barnen sov ute, fast det var vinter och kallt. Hade detta varit i Italiten hade förskolan blivit anmäld och det skulle bli massiva föräldraprotester. Barnen kan ju inte sova ute när det är så kallt eller leka ute när det regnar....=)  Det är härligt att visa att det fungerar men samtidigt får vi ha respekt för att det är olika kultuerer. Det var lite roligt att berätta för dom att Reggio Emilia filosofin som vi inspireras av kommer från staden Reggio Emilia i Italien. Så nästa gång behöver de vill åka på studiebesök på en förskola behöver de inte åka lika långt.