Axels middag och Vänortsbesök

Av: 
Köket

För några dagar sen så bjöd Axel in sin vänner här till sin avslutningsmiddag. Hans egen önskemiddag innan han flyttar. Vi brukar ha en gemensam middag på våren för alla Björnbärsbarnen som flyttar till skolan men varför inte ha en till, Axel skall ju inte missa det.

Vi hade planerat ihop några dagar innan och nu var det dags för tillagning. Han önskade sig några olika rätter. Här ser ni några bilder när Axel gör grillspett på kycklingfilé. Dukar fint och fixar en extramysig lunch för sina kompisar. Lycka till i framtiden Axel, hoppas att vi ses.

Vi har haft besök från Italien, se Vesnas blogg. Till kaffet fick de cup cakes som min praktikant Hannah bakat, bra gjort. Tack för allt du fixar med på dagarna, det kan vara lite extragott till barnen. Förra veckan gjorde hon ugnstekt hela tomater med ost.

Hoppas att ni alla får en fin Luciadag, på återseende /Ragnhild