Köttet på Viljan

Av: 
Köket

Vill göra ett inlägg angående den pågående köttdebatten i media.

Vi köper bara svenskt kött och lagar all mat från grunden i köket på Viljan/Hälleberget. Vi köper alltså inte in någon färdig lasagne eller andra köttprodukter över huvud taget. Vi använder svensk köttfärs, högrev och fläskkött till våra maträtter. Även kycklingen är svensk. Det är ett medvetet val för att slippa ge barnen mat som vi inte vet vad den innehåller och slippa E-nummer som inte behövs. Kiloprisen kan vara lite dyrare men eftersom vi lagar maten från grunden och tar vara på bra kampanjpriser så jobbar vi för att ge barnen i våra hus mat från bästa möjliga råvoror. Som exempel på detta skall vi inom kort ha kalops och dillkött på menyn. Det skall bli kul att laga till och ger arbetsglädje i köket. Enda undantagen just nu från helt hemgjort är fiskbullar i buljong som vi har någon gång per termin och stekta pannkakor som förekommer emellanåt, på grund av att det tar tid att steka dem här. Att laga från grunden ger goda dofter i huset och en glädje att se barnen med god aptit. Att ha full koll på råvarorna ger de som behöver specialkost säkrare mat. Och inte minst kunna ha i färska kryddor efter säsong. Undrar ni något angående detta så skicka bara ett mail till köket. /Ragnhild