Ett tips i kylan, Kycklingsoppa

Av: 
Köket

När det är så här kallt och blåser på tvären passar vi på att servera en Kycklingsoppa.

Den är gjord efter att ha fått inspiration lite här och där på nätet. Gör så här om du vill ha en som är lik vår. Läs igenom hela receptet först, vi brukar förbereda alla ingredienserna i bunkar innan.

Smält en klick smör i en stor kastrull. Lägg i en sked curry. Fräs cm stora bitar av morot, palsernacka och selleri. Låt det puttra lugnt tills det är nästan mjukt. Lägg i hönsbuljong, strimlad purjolök, bra med hackad persilja, salt, vitpeppar.

Späd med mellanmjölk, matlagningsgrädde och cocosmjölk, ställ åt sidan och gotta sig.

Stek små kycklingbitar lätt utan att de får färg. Lägg i dem i soppan. Lägg i pasta av liten modell, eller korta bitar av spagetti. Koka dem sakta i soppan som nu blir redd. Precis innan serveringen lägg i strimlade bambuskott, citronsaft, äpplebitar och ärtor, typ sugar snap.

Låt att stå ca 15 min. Kolla om det är lagom kryddat. Under tiden skär ni upp ett gott bröd, vi hade hembakt råg-havrebröd med oregano i. Den gick verkligen hem hos barnen. Lycka till!

/R