Julförberedelser i full gång

Av: 
Köket

Nu är all julmaten beställd. Den kommer att levereras på olika dagar fram till veckan innan vi stänger för helgerna.  Vi har pysslat och knåpat för att få det extra gott och kommer att servera det på några olika dagar innan jul samt barnens julbord. Så om ni ser vår varubil på utsidan nu kan ni se framför er alla barnens stora härliga ögon och det festliga ljudet i matsalarna när det serveras på dagarna och på personalens julkväll. Så känner vi när vi sitter och planerar :-) Färg, smak, doft, nytt och tradtionellt skall blandas i lagom mängd, då kan det bli bra.

Vad finns i förråden så här på höstkanten. Jo... Igår gjorde vi musli som ni kan se på bilderna. Vi har fått hem mer olivolja som är jättefin och goda russin till frukosten som är bra kvalité så klart. Vi har också bytt kaffeleverantör. Nu skall vi ha Kahls kaffe, ekologiskt och fairtrade. Kaffet är ganska dyrt just nu så vi köper där vi får mest för pengarna. Vilket kaffe köper ni hemma, häng gärna på vårt val med ekologiskt då smakar kaffet extra gott.

Nästa vecka börjar vi nog pynta lite. Trevlig helg! /Ragnhild