Grattis Gustav Trädgårdh

Av: 
Köket

Idag är vi glada att kunna gratulera göteborgskocken Gustav Trädgårdh till seger TV programmet "Kockarnas Kamp" Han vann med god marginal och många medaljer på bröstet.
Det var kul att se en säker duktig kock med snygga uppläggningar vecka efter vecka. Gustav jobbar på Sjömagasinet i Göteborg ihop med Ulf Wagner. Han har även blivit Årets Kock 2010.

Första gången jag såg honom var han gästkock på mässan "Passion för mat" vid Eriksberg i Göteborg. Där lagade han mat ihop med Mannerström. Trevlig och underhållande var han redan då för ett par år sen.

Förra året vann en annan göteborgskock Kockarnas Kamp. Håkan Thörnström som driver sin egen restauranger i Göteborg. Thörnströms Kök och Privata Rum. På Privata Rum vid Kronhuset skall jag den 21 december äta julbord. Det skall bli spännande att se hur det ser ut och smakar på hans krog.

Man får försöka att slänga sig ut ibland och ser hur de stora jobbar :-) och njuta av fina miljöer.

/Ragnhild