Vi älskar Kaj!

Av: 
Vesna

Första gången jag hörde Kaj Pollak var på en föreläsning 2001. Kände att jag hade blivit överkörd av en ångvält. Jösses vilka tankar och processer han satte igång. När jag startade Viljan blev Kajs föreläsning ett måste för all nyanställd personal. Nu har vi köpt hans dvd och böcker och kan plocka fram honom när vi vill. 

Så på vårt sista personalmöte satte vi igång filmen och skrattade, njöt och reflekterade. Årets sommarpresent blev hans bok Att välja glädje. En bok full med övningar och redskap för hur man kan må bättre, få det lättare i möten med andra människor, uppnå större balans och närvaro och känna sig mer lycklig och friare. Det är verkligen en bok som inte liknar någon annan. 

"Mina möjligheter att känna frid, glädje och lycka är ett val jag kan påverka".