Vårfint i köket

Av: 
Köket

God morgon, så här ser det ut idag i vårt kök och matsal. Fräscha grönsaker till Fiskgrytan imorgon och en god frukost till alla i huset.

Idag skall vi ha rotmos och köttkorv. Kålrötter som är väl ompysslade och ugnstekta med olivolja och salt och sen mixade för att behålla smak och näring. Nu skall vi göra ett gott potatismos med eko mjölk och eko riktigt smör.

På torsdag skall vi ha helstekt kotlettrad från Gotland. Den kommer inte från företaget som lurats med falska uppgifter om sitt kött. Vi blir så galna över sånt, när vi försöker göra det bästa från vårt kök ute på förskolan och leverantören lämnar falska uppgifter på vart köttet kommer ifrån. Vi köper från Grevgården, de har fint gott kött. Av djur från Gotland... hoppas vi verkligen. Hoppas ni får en go dag på jobbet, så här en helt vanlig eller egentligen en alldeles speciell tisdag.

 /R