Dagens rätt: Fiskgryta

Av: 
Köket

Idag den 27 januari tyckte vi att en fiskgryta kunde vara gott. Här kommer ingredienserna: Hokifilé, morötter, fänkål, röd paprika, koncentrerad apelsinjuice, champinjoner, gul lök, tomatpuré, matgrädde, vitlök, dill, persilja, smör, vetemjöl och mjölk till såsen, vitt matlagningsvin, lite färdig fiskfond och färsk timjan. Förbered allt var för sig i lämpliga storlekar på bitarna och blanda ner allt i en lagom cremig vit sås. salta och peppra. På bilderna ser ni den gräddiga varianten och den gluten och mjölkfria som har samma grönsaker mm fast en bas av mixade färska tomater och reds av med maizena. Fänkålen fräser vi upp i små bitar i olja tills den blir gyllengul. Fisken ångas i ugnen till den blir helt klar, ca 10 min. Går jättebra att frysa in till matlådor till jobbet :-) /Ragnhild