Barnskötare till Viljan!

Av: 
Vesna

Till hösten söker vi barnskötare till kortare och längre vikariat, varav ett är på 1 år med möjlighet till förlängning.

Vi söker dig som vill utvecklas i din roll som barnskötare och ser det kompetenta barnet som vill, kan och får. Vi tror att du är en nyfiken pedagog som är bra på att bygga relationer och har fokus på barns lärande i samspel med andra. Du är trygg i dig själv och har ett lösningsfokuserat förhållningssätt. I din kommunikation är du tydlig, ärlig och arbetar gärna med öppna frågor.

Vi erbjuder en stimulerande arbetsplats där vi diskuterar, reflekterar och tillsammans påverkar verksamheten framåt. Hos oss är reflektionstiden schemalagd och leds av en pedagogisk handledare. Vi har en naturlig utemiljö där barnens fantasi får fritt spelrum. I vårt tillagningskök lagas maten från grunden och vår vaktmästare fixar det mesta i våra miljöer.

Nyfiken och vill veta mer?
Gå in på www.forskolanviljan.se eller ring Vesna Birkedahl på 0731-838644. Skicka din ansökan med cv till vesna.birkedahl@forskolanviljan.se senast 18 maj.